WEB 3.0 NEDİR?

Web 3.0 terimi, Ethereum kripto para biriminin kurucu ortaklarından biri olan Gavin Wood tarafından 2014 yılında ortaya çıktı. O zamandan beri, yeni nesil internet ile ilgili her şeyi kapsayan bir terim haline geldi. Web 3.0 , internetin merkeziyetsiz ve eşten eşe olacak şekilde kullanılabilen, blok zincire dayanan halidir. Makine öğrenmesi ve yapay zekaya dayanan internet teknolojisidir. Blok zincir teknolojisi ile akıllı web sitesi, web uygulamaları yaratılmak istenmektedir. Günümüzde Web 2.0 sistemi kullanılmaktadır. Web 3.0 kullanılmak istenmesinin sebebi, merkeziyetsiz yapıya sahip internetin insanların önemli verilerinden, gizliliklerinden vazgeçmeden kullanılmasını sağlamasıdır. Web 3.0’da geliştiriciler genellikle tek bir sunucuda çalışan veya verilerini tek bir veri tabanında depolayan uygulamalar oluşturmaz. Kullanıcıya ait veriler, açık bir şekilde kullanılabilen akıllı sözleşmeler ağı aracılığıyla korunacaktır. Bu sözleşmeler , düğümlerin kontrol edeceği merkezi olmayan bir ağın blok zincirinde saklanacaktır. 

WEB 3.0 NASIL ÇALIŞIR?

İnternetin mevcut durumuna merkezileşme hakimdir ve bu yapıdan kaynaklanan kusurlar Web3’e geçişi yönlendirmektedir. Web 3.0, verilerin merkezi şirketlere veya kuruluşlara ait olmak yerine kullanıcılar arasında paylaşıldığı merkezi olmayan bir web yaratmayı amaçlar. 

Kripto para birimlerini ve NFT’leri destekleyen aynı teknoloji olan blok zinciri, Web3.0’da yer alır. Blok zinciri, dağıtılmış bir defteri veya veritabanını paylaşan bir düğüm ağıdır. Düğümler, tüm zincir işlemlerinin ve olayların değişmez bir kaydını tutarak ağı güvence altına alır. Sonuç olarak, blok zincir teknolojisi, Web 2.0’da olduğu gibi, verileri büyük sunucularda merkezileştirmek yerine Web 3.0 merkeziyetsiz bir şekilde tutmayı hedeflemektedir.

Web 3.0, kişiselleştirilmiş bilgileri hızlı bir şekilde sunmak için yapay zeka ve makine öğrenmesi tekniklerini kullanmaktadır. Daha akıllı algoritmaların ve Büyük Veri analitiklerinin geliştirilmesi, makinelerin sezgisel olarak içerikleri anlayabileceği ve buna göre de kişiye göre öneride bulunabileceği anlamına gelir.

WEB 3.0 ÖZELLİKLERİ

Semantik web: Semantik web, kullanıcıların anahtar kelimeler veya sayılar yerine kelimelerin anlamlarını kavrama kapasitesine dayalı olarak arama ve analiz yoluyla materyal oluşturmasına, paylaşmasına izin vererek çevrimiçi teknolojileri geliştirir. Anlamsal veriler arasında ilişkileri kurar. Yapay zeka, Büyük Veri ve üzerinde çalışabileceği daha fazla bilgi sayesinde web’de yazdıklarımızı daha iyi bir şekilde anlamaya ve bu bilgileri sezgisel olarak sunmaya başlamıştır.

Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi: Semantik Web ve doğal dil işleme tabanlı teknolojilerin yardımıyla Web 3.0, makinelerin bilgileri insanlara benzer şekilde anlamasını sağlayacaktır. Web 3.0 ayrıca, veri ve algoritmaları kullanarak insan öğrenmesini taklit eden ve doğruluğunu kademeli olarak artıran bir yapay zeka (AI) alt kümesi olan makine öğrenimini de kullanacak.

3D görselleştirme: Web 3.0’da, web sitelerinde ve hizmetlerde üç boyutlu tasarım sıklıkla kullanılmaktadır. 3D grafikler müze turlarında, bilgisayar oyunlarında, e-ticarette, coğrafi ayarlarda ve diğer uygulamalarda kullanılmaktadır.

Bağlantı veya Ubiquity: Web 3.0 sonunda Web 2.0’ın birçok dezavantajını ortadan kaldıracaktır. Bilgi, anlamsal meta veriler sayesinde Web 3.0 ile daha iyi bağlantılıdır . Sonuç olarak, kullanıcı deneyimi, erişilebilir tüm verilerden yararlanan yeni bir bağlantı düzeyine ilerler. Ubiquity, her yerde, özellikle de aynı anda olma veya olma yeteneği olarak tanımlanır. 

Web 3.0 interneti her yerde, her zaman herkes için erişilebilir hale getirerek bunu bir adım daha ileri taşıyor. Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi çok sayıda yeni akıllı cihaz türü ortaya çıkardığından, gün gelecek ve internete bağlı cihazlar Web 2.0 standardındaki gibi sadece bilgisayar ve akıllı telefonlarla yetinmeyecek.

Web 3.0’ın Avantajları

Avantajlar:

1.Veri güvenliği açısından, veri şifrelemeden en çok son kullanıcılar faydalanacaktır.

2.Merkezi olmayan veri depolama sayesinde kullanıcılar her durumda verilere erişebilecekler. Kullanıcılar, sunucu çökerse onlara yardımcı olacak birden fazla yedekleri olmuş olacak.

3.Veriler herhangi bir yerden ve herhangi bir cihazdan sağlanacaktır.

4.Web 3.0, daha zeki yapay zeka sistemlerinden faydalanarak ve müşteri verilerine göre belirli kitleleri hedef alarak reklamları daha iyi bir hale getirmeyi amaçlar.