NFT Nedir?

NFT’ler değiştirilemeyen tokenler anlamına gelen ve bir blok zincirde bulunan kopyalanamaz, benzersiz varlıklardır. Kripto paralar gibi takas edilemez, alınıp satın alınamaz. Sanat eserleri veya koleksiyon parçaları gibi nadir varlıkların mülkiyetini temsil eden kriptografi token türlerinden biridir. Sanat, müzik, oyun içi ögeler gibi gerçek dünyadaki nesneleri dijital olarak temsil eder. 

NFT’ler kripto para birimiyle çevrimiçi olarak alınıp satılır. Bir ögenin mülkiyet belgesini temsil ederler. Dijital sertifika olarak görülen NFT’ler, fiziksel dünyadaki eserlerin dijital yansıması olarak değerlendirilmektedir. 

NFT ve Kripto Para Arasındaki Farklar Nelerdir?

NFT ve kripto para birimlerinin arasındaki tek benzerlik kullandıkları blok zincir teknolojisidir.

Kripto para birimleri birbirleriyle takas edilebilir yani değiştirilebilir. Değer olarak da birbirlerine eşittir. Örneğin; bir Bitcoin her zaman başka bir Bitcoin’e eşittir. 

NFT’ler birbiriyle takas edilemez veya değiştirilemez. NFT’ler Bitcoin gibi birbirlerine eşit değildir. Eşit olmasını engelleyen dijital bir imzaya sahiptir.

NFT Nasıl Çalışır?

NFT’ler; kripto paraların (Bitcoin, Ethereum gibi) kullandığı dağıtılmış bir halde olan  “Blok Zincir” teknolojisini kullanmaktadır. Genellikle Ethereum blok zincirinde bulunur ve ERC-721 ve ERC-1155 standartlarına göre yapılmaktadırlar. 

ERC-721 standardı nedir?

ERC-721, Ethereum blok zinciri üzerinde değiştirilemez veya benzersiz Token’lerin nasıl oluşturulacağını açıklayan bir standarttır.

Erc-1155 standardı nedir?

ERC1155, aynı anda birden fazla Token’ı temsil etmek için tek bir akıllı sözleşme kullanılır. Video oyunlar sektöründe kullanılmaktadır.