NFT Nedir?

NFT’ler (Non-Fungible Tokens), değiştirilemez tokenler olarak bilinir ve blok zincirinde yer alan kopyalanamaz ve benzersiz varlıklardır. Kripto paralara benzer şekilde takas edilemezler ve alınıp satılamazlar. NFT’ler, nadir varlıkların mülkiyetini temsil eden kripto token türlerindendir. Sanat eserleri, koleksiyon parçaları gibi gerçek dünyadaki nadir nesnelerin dijital olarak temsil edilmesini sağlarlar.

NFT’ler, kripto para birimiyle çevrimiçi olarak alınıp satılabilirler. Bir ögenin mülkiyet belgesini temsil ederler. NFT’ler, dijital sertifikalar gibi düşünülebilir ve fiziksel dünyadaki eserlerin dijital yansımaları olarak değerlendirilebilirler.

NFT ve Kripto Para Arasındaki Farklar Nelerdir?

NFT ve kripto para birimleri arasındaki tek benzerlik, kullandıkları blok zincir teknolojisidir.

Kripto para birimleri birbirleriyle takas edilebilir ve değiştirilebilirler. Değer olarak da birbirlerine eşittirler. Örneğin, bir Bitcoin her zaman başka bir Bitcoin’e eşittir.

NFT’ler ise birbiriyle takas edilemez veya değiştirilemezler. NFT’ler, Bitcoin gibi birbirlerine eşit değildirler. Bunun nedeni, dijital bir imzaya sahip olmalarıdır, bu da eşitliği engeller.

NFT Nasıl Çalışır?

NFT’ler; kripto para birimleri (Bitcoin, Ethereum gibi) tarafından kullanılan, dağıtılmış bir yapıya sahip olan “Blok Zincir” teknolojisini kullanmaktadır. Bu tür varlıklar genellikle Ethereum blok zinciri üzerinde bulunur ve ERC-721 ve ERC-1155 standartlarına uygun olarak oluşturulurlar.

ERC-721 standardı nedir?

ERC-721, Ethereum blok zinciri üzerinde değiştirilemez veya benzersiz token’lerin nasıl oluşturulacağını açıklayan bir standarttır. Bu standart, dijital varlıkların benzersizliğini temsil etmek için kullanılır. Her ERC-721 token’ı, benzersiz bir kimliğe ve özelliklere sahiptir. Bu sayede, her bir token başka biriyle değiştirilemez veya takas edilemez. ERC-721 standartı, dijital koleksiyonlar, sanat eserleri ve diğer benzersiz dijital varlıkların oluşturulmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Erc-1155 standardı nedir?

ERC1155, birden fazla tokenı temsil etmek için tek bir akıllı sözleşme kullanımına olanak sağlar. Bu sözleşme özellikle video oyunları sektöründe sıkça kullanılır.