Bitcoin NFT’leri: Ordinaller

Bitcoin NFT’leri, Bitcoin ordinalleri veya dijital eserler olarak da bilinen, dijital içeriği Bitcoin blok zincirine kazımak için bir yöntem sağlar.

Bitcoin NFT’leri nedir?

Bitcoin NFT’leri, Bitcoin ordinaları veya dijital eserler olarak da bilinen, dijital içeriği Bitcoin blok zincirine kazımak için bir yöntem sağlar.

Casey Rodarmor, Bitcoin ordinalleri protokolünü Ocak 2023’te tanıttı. Bu protokol, sanat gibi dijital bir içeriğin Bitcoin blok zincirine kazınabilmesini sağlar. Ethereum ve diğer blok zincirlerinde bulunan non-fungible token (NFT’ler) ile karşılaştırıldığında, Rodarmor, sanat, metin veya video gibi içeriğin değişmez bir şekilde zincir üzerinde temsilini sağlamayı hedeflemiştir. İlk ordinal olan genesis ordinalı, 14 Aralık 2022’de Rodarmor tarafından bir kafatasını tasvir eden piksel sanatı olarak kazınmıştır.

2021 yılında Ethereum’un ERC-721 standardı üzerine inşa edilen NFT alanının yükselişiyle, programcı ve sanatçı olan Rodarmor, Bitcoin blok zincirinde benzer ancak farklı bir deneyim yaratma fırsatını gördü. Bitcoin ordinal çözümü, Rodarmor’un 2022 boyunca özenle uyguladığı ordinal teorisinden ilham alır.

Ordinal teorisi, satoshileri bireyselleştirerek, her birine takip, transfer ve anlam kazandıran bir odaklanma sağlar. Ordinallerle ilgili heyecan, genesis ordinalinin oluşturulmasından yaklaşık altı hafta sonra, 2023 Şubat’ında hız kazandı.

Kısa bir süre boyunca, kazılan ordinal sayısı her hafta iki katına çıktı. Ancak daha iyi bir planlama ve kazıma ve ticaret altyapısı uygulaması olsaydı, bu rakam çok daha yüksek olabilirdi. Bitcoin ordinallerin yükselişi, kullanım, ücret ve depolama alanı açısından Bitcoin ağını yeni zirvelere taşıdı. Bu gelişme aynı zamanda Bitcoin’in sadece bir “değer deposu” olarak değil, daha kullanışlı yönlerini kapsayan bir uygulama olarak algılanmasında önemli bir dönüm noktası olabilir.

Bitcoin Ordinalleri Nasıl Çalışır?

Ordinal protokolü, her bir satoshiye seri numaraları atayarak, her bir satoshinin işlemler boyunca takip edilebilir bir kimliğe sahip olmasını sağlar. Temelde, ordinaller kullanıcıların bireysel satoshileri farklılaştırmasını sağlar ve bu süreç “kazıma” olarak adlandırılır.

Satoshi, Bitcoin’in takma adıyla adlandırılan Satoshi Nakamoto’nun isminden türetilmiş olup, Bitcoin’in en küçük birimini temsil eder (BTC). Bir BTC, 100.000.000 satoshie bölünebilir ve her bir satoshi, 0.00000001 BTC değerindedir.

Satoshilerin numaralandırılması, madencilik ve transfer sırasına göre belirlenir. Ordinal düzeni, satoshilerin madencilik sırasına dayanırken, transfer düzeni işlem giriş ve çıkışlarının sırasına dayanır. Bu nedenle “ordinal” terimi kullanılır. İlk bloktaki ilk satoshiye 0 ordinal numarası atanır, ikinci satoshiye 1 atanır ve bu şekilde devam eder. Ordinal teorisi, bu ordinal numaralarının satoshilerle ilişkili veriler için istikrarlı kimlikler sağladığını belirtir.

Geleneksel NFT’lerle ordinaller arasında benzerlikler olsa da, birkaç önemli fark vardır. NFT’ler genellikle Ethereum, Solana ve BNB Chain gibi blok zincirlerinde akıllı sözleşmeler kullanılarak oluşturulur ve genellikle temsil ettikleri varlıklar başka bir yerde barındırılır.

Buna karşılık, ordinaller doğrudan bireysel satoshilere kazınır ve ardından Bitcoin blok zincirine dahil edilir. Ordinaller tamamen blok zincirinde var olurlar ve ayrı bir yan zincir veya jeton gerektirmez. Bu özellik, ordinal kazımalara, Bitcoin’in kendisinde bulunan basitlik, değişmezlik, güvenlik ve dayanıklılık gibi özellikleri devralmasını sağlar.

Ordinal Teorisi Nedir?

Bitcoin bağlamında, Ordinal Teorisi, her bir satoshinin Bitcoin para arzı içindeki işlemler boyunca takip edilmesi ve tanımlanması için bir seri numarası yöntemi önerir. Bu, Bitcoin ağı içindeki bir satoshiye doğrudan kazınmış bir NFT’ye benzer dijital varlıklar olan ordinal kazınmalarının oluşturulabilmesini sağlar. Ordinal Teorisi’nin uygulanması, 14 Kasım 2021’de başlatılan Taproot güncellemesiyle mümkün hale gelmiş ve ayrı bir yan zincir veya token gereksinimini ortadan kaldırmıştır.

Bireysel satoshilerin takip edilebilmesi ve transfer edilebilmesi yeteneği sayesinde, onları toplamak mümkün hale gelmiştir. Farklı satoshilerin nadirliği, toplam Bitcoin arzına dayanarak belirlenir ve aşağıdaki derecelendirmeler atanmıştır:

Ortalama: Bloğun ilk satoshisi dışındaki herhangi bir satoshi (toplam arz 2.1 katrilyon).
Sıradışılık: Her bloğun ilk satoshisi (toplam arz 6,929,999).
Nadirlik: Her zorluk ayarlama döneminin ilk satoshisi (toplam arz 3,437).
Epiklik: Her yarılanmadan sonraki ilk satoshi (toplam arz 32).
Efsanevi: Her döngünün ilk satoshisi* (toplam arz 5).
Mitolojik: Genesis bloğunun ilk satoshisi (toplam arz 1).
*Bir döngü, bir yarılanma ve bir zorluk ayarlama döneminin aynı zamana denk geldiği bir dönemi temsil eder. Teorik olarak bir döngü her 6 yarılanmada bir gerçekleşir, ancak ilk döngü henüz gerçekleşmedi ve 2032’de gerçekleşmesi beklenmektedir.

Bitcoin Ordinalleri Nasıl Kazılır?

Bitcoin ordinallerinin oluşturma süreci, madencilik, bastırma veya kazıma olarak adlandırılmıştır. Ancak Ethereum blok zincirinde NFT’leri bastırmak nispeten olgun bir süreç haline gelirken, Bitcoin ordinallerini kazmak teknik olarak karmaşık ve sezgisel araçlardan yoksundur.

Bitcoin ordinallerinin erken günlerinde, sadece bir Bitcoin düğümü çalıştıranlar onları kazabilirdi. Teknolojiye hakim kullanıcılar, madencilik işlemine giriş noktası olarak bir Bitcoin düğümü ile “ord” adlı bir komut satırı cüzdanı kullanırlardı. Düğem işletmecileri, gaz ücretlerini karşılamak için cüzdanlarını bir miktar satoshi ile doldurur ve ardından ordinal kazıma işlemini gerçekleştirirlerdi.

Yine de, Gamma veya Ordinals Bot gibi kod yazmadan ordinal kazıma uygulamaları da mevcuttur ve kullanıcılara istedikleri içeriği yüklemelerine ve kendi Bitcoin ordinalleri oluşturmalarına olanak tanımak için bir ödeme sürecini içerir. Kullanıcı deneyimi genellikle QR kodu kullanarak bir ödeme sürecini içerir ve bu da daha az teknik becerilere sahip olanlar için daha sezgisel bir deneyim sunar.

Bitcoin ordinalleriyle ilgili araçlar ve altyapı henüz gelişim aşamasındadır. Genesis ordinallerinin kazınmasından bu yana sadece birkaç ay geçti. Düzenli kullanıcılar ve takipçilerden gelen talep arttıkça, Bitcoin ordinalleri etrafındaki ekosistem ve araçlar olgunlaşacak ve daha kullanıcı dostu deneyimler sunacak.

Leave A Comment