Coin ile Token Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kripto paralar, blok zincire merkezi olmayan ve dijital para birimidir. Kripto paralar herhangi bir kuruluş tarafından yönetilmiyor. Yapılan işlemlerim doğruluğu için bankaya fiziksel olarak gitmek gerekmiyor. Bunun yerine dijital ortamda eşler arası karşılıklı para aktarımı gibi işlemler sağlanıyor. Kripto para denilince “Coin “ve “Token” kavramı karşımıza çıkıyor.

Coinler, birbirinden bağımsız defterlere sahiptirler ve kendi blok zincirlerindeki ağlar üzerinden işlem görürler. Blok zinciri üzerindeki işlemler için geliştirilen coinlerin blok zincirlerinin, boyutları, madenci sayıları, işlem hızları ve verimlilikleri birbirinden farklıdır. Kripto para madenciliği bu alanda önem kazanmaktadır. Bitcoin madenciliği ise bu işlemler arasında en popüler olanıdır.

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecon (LTC) ve Ripple (XRP) gibi dijital para birimleri coin olarak adlandırılmıştır. En basit örnekle BTC kendi defteri olan Bitcoin blok zinciri ağı üzerinde işlem görürken, ETH ise Ethereum blok zinciri ağı üzerinde işlem görmektedir.

Tokenler ise, kendi blok zinciri ağına sahip olmayan kripto para birimleridir. Tokenlar’ın, Coinler gibi birbirinden bağımsız bir defterleri yoktur. Tokenlar mevcut olan blok zincirleri üzerinde tasarlanır ve geliştirilir. Örneğin; SUSHI, CRV, MKR birer token olup Ethereum blok zinciri ağında geliştirilmiştir. Mevcut olan blok zincirleri üzerinde tasarlanmaları nedeniyle de oluşturulmaları “coin”lere göre daha kolay ve hızlıdır. Tokenlar kendi içerisinde üçe ayrılmıştır. Bunlar hizmet token’ımenkul kıymet token’ı ve hisse senedi tokenlarıdır.

Tokenların birçoğu DApp’lerde (merkeziyetsiz uygulamalar) ve onların ağlarında işlem görülmesi için tasarlanmıştır. Bu tür token’lar hizmet token’ı olarak adlandırılmıştır ve token sahiplerinin proje işlevlerine kolayca erişim sağlaması amacıyla kullanılır. Menkul kıymet tokenları gerçek hayatımızdaki fiziksel varlıkları temsil edebilirken, hisse senedi tokenları da herhangi bir şirketteki hisseyi temsil eder.

Günümüz kripto para dünyasında tokenların birçoğu Ethereum blok zinciri üzerinde tasarlanmıştır. Token ve coinarasındaki fark da temel olarak budur. Ethereum üzerindeki tokenlar genellikle ERC-20 ya da ERC-721 standartlarında tasarlanmıştır.

Başka bir blok zinciri üzerinde varlığını sürdüren tokenları satın almak için sanal bir cüzdana sahip olmanız gerekmektedir. Sanal cüzdanları ise çeşitli borsalardan veya cüzdan sağlayıcılardan temin edebilirsiniz.

Aralarındaki en temel fark; coin, kriptoloji bilimi kullanır ve şifrelemeyi bu teknikle gerçekleştirir. Token ise hali hazırda oluşturulmuş olan bir blok zinciri kullanılarak elde edilir. Coin zaman içerinde değerini arttırabilir ve bir dijital para çeşidi olarak kabul edilebilir. Token ise sözleşmeyi temsil eden bir sembol olarak kabul edilir.

Coinler için farklı blok zinciri oluşturmak ve kullanmak gerekirken, tokenlar farklı projeler aracılığıyla üretilir ve ödeme yöntemi olarak da kullanılabilir. Token oluşturmak oldukça kolaydır ancak coin oluşturmak oldukça karmaşık bir süreçtir. Coin, dijital bir paradır; token ise dijital bir varlıktır. Coin ile kripto para satın alırken token ile bir hizmet veya ürün satın alınabilir.