Kripto Para

Kripto para nedir?

Kripto para, kriptografi ile güvence altına alınan, merkez bankalarına ya da üçüncü taraflara gerek duymayan, dijital ve merkezi olmayan bir para birimidir. Dağıtılmış bir bilgisayar ağı tarafından uygulanan, merkezi olmayan bir defter kayıt defteri olan blok zinciri üzerine kuruludur. Kripto para her satın alındığında veya satıldığında, işlem, diğer kripto sahiplerine açık olan, işlemlerin halka açık bir veri tabanı olan blok zincirine eklenir. Blok zincirine eklenen işlemleri doğrulamak için dijital bir doğrulama süreci vardır.

Kripto para nasıl üretilir?

Kripto para blok zinciri teknolojisini kullanır. Kripto paranın üretilmesi madencilik adı verilen bir süreçle oluşturulur. Kripto para madenciliği, birden fazla kullanıcının birim üretmesi ile olur. Madencilik, kripto para birimi işlemlerini doğrulama ve yeni kripto para birimleri oluşturma sürecidir. Madencilik işlemini yapanlara madenci adı verilir.  Kripto para madencileri, işlem bilgilerini içeren bloğun karmaşık matematik problemlerinin şifresini çözmeye çalışırlar. Bloğun şifresi çözüldükten sonra blok, zincire eklenir. Kripto para biriminin üretiminde üst sınıra yaklaştıkça matematik problemleri zorlaşmaya başlar. Blok zincir yapılan işlemi doğrulamanın yanı sıra aynı zamanda kimin hangi tarihte ve ne kadar kripto para gönderdiği hakkında bilgiler de içerir. Bu süreçte güçlü bilgisayar donanımı ve yazılımı kullanılır.

Blok Zincir Nedir?

Kripto para nasıl saklanır?

Kripto paraları satın aldıktan sonra paraları hırsızlıktan korumak için güvenli bir şekilde saklamak gerekir. Kripto paralar fiziksel cihazlar ya da çevrimiçi yazılımlar olan kripto para cüzdanlarında saklanır. Cüzdanlar için “Sıcak cüzdan” ve “Soğuk cüzdan” terimleri kullanılır.

Sıcak cüzdan: Kripto paraların özel anahtarlarını korumak için çevrimiçi yazılımı kullanırlar. İnternete bağlıdır ve çevrimiçi saldırılara karşı savunmasız olabilir.

Soğuk cüzdan: Sıcak cüzdanların aksine, soğuk cüzdanlar özel anahtarlarınızı güvenli bir şekilde saklamak için çevrimdışı elektronik cihazlara güvenir. Genellikle internete bağlı değildir, bu nedenle daha güvenli olduğu düşünülebilir ama daha az kullanışlıdır.

Kripto para avantajları ve dezavantajları:

Avantajları:

  • Bir kripto paranın bir hesaptan başka bir hesaba gönderimi genellikle hızlı ve basit bir süreçtir. Sadece bir akıllı telefon veya bilgisayar kullanılarak dijital cüzdanlar arasında gönderim sağlanır.
  • Kripto paranın gönderilmesi sırasında zaman ve mekan önemsizdir. Herhangi bir kısıtlama olmadan her zaman para gönderimi sağlanır.
  • Kripto para kullanmanın maliyeti, geleneksel finansal kurumları kullanmaktan önemli ölçüde daha düşüktür.
  • Kripto para, güvenli işlemler için şifreleme kullanan blok zinciri teknolojisini kullanır. Kripto para cüzdanınızın özel anahtarı olduğu için cüzdanınızdan para çalınma olasılığı yoktur.

Dezavantajları:

  • Yapılan işlemlere itiraz etme şansınız yoktur. Birine yanlışlıkla kripto para yollarsanız bu işlemi geri alamazsınız. Parayı geri almanın tek yolu karşı tarafın parayı size göndermesidir.
  • Kripto para piyasası oldukça değişkendir. Kripto paraya yatırım yapmak riskli olabilir. Çünkü o an yapılan bir yatırımın iyi bir yatırım olup olmadığı piyasadaki dalgalanmalardan dolayı bilinmemektedir.
  • Kripto para cüzdanın özel anahtarınızı kaybederseniz paranıza erişiminiz olmaz. İçindeki paralar geri alınamaz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için özel anahtarınızı birden fazla yere yedeklemek gerekir.