Akıllı Kontratlar

Akıllı Kontrat nedir? Dijital iş hayatımızın hangi kısmında yer alıyor? Hangi ölçüde işimizi kolaylaştırıyor? Son kullanıcılara ulaşana kadar geçirdiği süreçler nelerdir?

Akıllı kontratlar; işlemlerin, anlaşmaların veya uygulamaların doğrudan kod satırlarına yazılmasıyla kendi kendini yürüten sözleşmelerdir diyebiliriz. Buradaki kodlar, anlaşmalar veya uygulamalar merkezi olmayan bir Blockchain ağı üzerinde bulunmaktadırlar. İş süreçleri izlenebilir ve geri döndürülemezler.

Aynı zamanda zamanı geldiğinde ve uygun şartlar sağlandığında hiçbir müdahaleden etkilenmeden çalışabilme yetisine sahiptirler.

Bu kontratları yazmak için genelde Solidity, Serpent, LLL gibi diller kullanılır. En yaygın kullanılanı Solidity’dir.

 Ethereum ise bir ya da daha fazla akıllı kontrattan oluşan Blockchain tabanlı ikinci önemli dijital para platformudur. Bir dijital para araştırmacısı ve yazılımcı olan Vitalik Buterin tarafından tasarlanmış olup 2014 de halka arz edilip, 2015 Temmuz sonunda gerçek hayatta kullanılmaya başlamıştır. Dağınık bir platform olup, bu platform üzerinde dağınık uygulamalar çalıştırmamıza izin vermektedir.

Akıllı kontratları platforma yüklemek için Ether kullanılır. Ether, Ethereum’un iç para birimidir. Hesaplarda ve akıllı kontratlarda tutulabilmektedir.

Kontratın sisteme kaydı ve çalıştırılması için verdiğimiz komisyona Gas, ödemeyi düşündüğünüz en yüksek miktara ise Gas limit diyoruz.

Akıllı kontratların en etkili kullanım alanlarından biri de “Crowd Funding’dir. “  Yani yeni bir proje amacıyla halktan para toplanarak projenin fonlanması işlemidir. İlgili uygulamaları bizzat ziyaret ederek uygulamaların merkeziyetsiz takas uygulaması olduğunu görebiliriz. Projeyi halka arz edip karşılığında yeni para biriminizi satarak katlımcıların projeye ortak olması sağlanabilir.

Madenciler bu sürecin sonunda kontratların kaydedilip kaydedilmeyeceğine karar verirler. Böylece süreç tamamlanmış olur.