Metaverse Nedir?

Metaverse, insanların sanal olarak buluşup sosyalleştiği, çalıştığı ve eğlendiği bir dünyadır. Metaverse kelimesi, Meta (ötesinde) ve Universe (evren) sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. , Metaverse kavramı ilk defa 1992 yılında yayınlanan Neal Stephenson’ın bilimkurgu romanı olan “Snow Crash”te ortaya çıkmıştır. Romanın konusu, insanların birbiriyle dijital avatarlar sayesinde iletişime geçtiği “Metaverse” adında bir sanal dünya ile ilgilidir.

Metaverse, bilgisayar tarafından oluşturulan nesneler ve avatarlar sayesinde insanların etkileşime girebilecekleri, çevrimiçi bir üç boyutlu alandır. İnterneti temel ağı olarak kullanan sanal bir dünyadır. 

Metaverse, kullanıcıların birbirleriyle etkileşime girdiği , üç boyutlu bir dünya yaratan birçok bileşenin birleşimidir. Metaverse’ü oluşturan bileşenler: Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gözlükler, bulut şeklinde bilgi işlem gücü, yüksek hızlı internet (5G / 6G ağı), yapay zeka, blockchain teknolojisi, NFT’ler, kripto paralar ve nesnelerin interneti (IoT) şeklindedir. 

Metaverse evreninde iş toplantıları yapmak, sosyal ağ, çevrimiçi oyun, müze gezmek, uzak yerleri ziyaret etmek ve eğitim fırsatlarına erişmek gibi üzere çeşitli amaçlar için kullanılır. Metaverse’te, gerçek dünyayı yansıtan paralel sanal dünyalar yaratılabilir veya tamamen yeni ve hayali dünyalar yaratılır.

Metaverse ve Blockchain:

Metaverse, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) projelerinin, blockchain sistemi kullanarak oluşturulmuştur. Metaverse’te verilerin saklanması, işlenmesi, orijinalliğinin tespiti gibi konularda blockchain teknolojisinden yararlanılır.

Metaverse’te edindiğiniz dijital varlıklar blockchain sistemiyle kaydedilir. Blockchain teknolojisi sayesinde kullanıcıların dijital varlıkları korunmuş olur. Token adı verilen dijital paralar ile varlık alım satım gerçekleştirilir. NFT’ler, blok zincirinde kaydedilen değişmez dijital mülkiyet kanıtı sağlar. NFT’ler sayesinde sahiplik sorunları ortadan kalkmış olur. NFT’leri Metaverse’e dahil etmek, dijital varlıkların ticaretiyle ilgili çeşitli faaliyetleri etkinleştirebilir ve kolaylaştırabilir. Ayrıca kullanıcıları benzersiz avatarlarla temsil ederek nihayetinde metaverse içinde bir ekonomi yaratabilir.

Metaverse ortamında arsa sahibi olmak, bir mal edinmek ve bunu başkalarına aktarmak sorunsuz hale getirilmiş. Dijital arsalar NFT olarak temsil ediliyor ve tam mülkiyet hakkı veriliyor. Normal yaşantımızdaki gibi alıp satılabilen, kiralanan arsalara bina, ofis gibi digital varlıklar eklenebilir.

Bazı popüler metaverse projeleri: