Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında “Satoshi Nakamoto” tarafında üretilmiştir. Herhangi bir merkezi kuruluşa bağlı olmadan, hızlı, güvenli, düşük komisyonlu ilk dijital kripto para birimidir. Bitcoinler alınıp satın alınabilir. Finansal işlemler yapılırken üçüncü kişilere ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu işlemler gerçekleştirilirken aracı kullanılmadan eşten eşe (peer-to-peer) teknolojisi kullanılır.

Bitcoin alım satım işlemi güvenlidir. Bitcoinler şeffaf bir blok zincir yapısında bulunmalarına rağmen gönderici ve alıcı kimliği gizlidir. Sadece “Public Key” görülmektedir. Public key, Bitcoin cüzdanınızın üzerinde bulunan blok zincir üzerindeki adresidir. Public key ile gelen bir diğer terim ise “Private Key”dir. Public Key’e yani Bitcoin adresine ulaşmak için Private Key’e ihtiyaç vardır. Private Key, gizli bir anahtardır. Bu anahtarı kimseyle paylaşmamanız ve kaybetmemeniz gereklidir. Özel anahtarınızı bilen herkes hesabınızda bulunan Bitcoin’lere de sahip olmuş demektir.

 

 

 

Bitcoin Nasıl Üretilir?

 

Bitcoin madencilik sistemi ile üretilmektedir. Bitcoin blok zincir ağı ortalama 10 dakikada bir yeni blok üretir. Yeni blok üretildiğinde son 10 dakika içinde yapılan işlemler o blok içerisine yazılır. Blok içerisinde blok ödülü olarak üretilmiş Bitcoin ve zor bir matematik işlemi bulunmaktadır. Bitcoin ödülleri, her çıkarılan 210.000 blokta bir (yaklaşık 4 yılda bir) yarıya düşmektedir. Bu ödül miktarı şimdilerde 6.25 Bitcoine düşmüştür. Blok içerisinde bulunan matematik işlemi zor bir bilmece gibidir. Bu bilmeceyi çözmeye çalışan kişilere madenci adı verilir.Madencilerin diğer görevi, blok içerisindeki işlemlerin doğruluğunu kontrol etmektir. Zor matematik bilmeceyi çözüp ödülü alan bir kişidir ama işlemleri milyonlarca madenci onaylar. Bilmece çözüldükten sonra bir hata yok ise diğer bloğa geçilir. Diğer bloğa  geçmeden önce bir önceki bloktaki bilmecenin çözümünü rastgele sayı ve tarih ile birleştirip SHA256 imza algoritması ile imzalayıp, bir sonraki bloğa eklerler. SHA256 bir şifreleme metodudur. Bir sonraki bloğa geçen madenciler SHA256 ile gizlenmiş mesajı deneme yanılma ile çözmeye çalışırlar. Bitcoin ağı içerisinde ne kadar çok madenci varsa bu matematiksel bilmece daha zorlaşıyor. Bitcoin üretilirken hem ağın güvenliği sağlanıyor hem de ağdaki işlemler milyonlarca bilgisayar tarafından kayıt altına alınıyor.

bitcoinn