Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında “Satoshi Nakamoto” tarafından üretilmiştir. Bu dijital kripto para birimi, herhangi bir merkezi kuruluşa bağlı olmadan hızlı, güvenli ve düşük komisyonlu işlemler yapabilme imkanı sunar. Bitcoin’ler alınıp satılabilir ve finansal işlemler üçüncü kişilere ihtiyaç duymadan gerçekleştirilebilir. Bu işlemler, aracı olmadan eşler arası (peer-to-peer) teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilir.

Bitcoin alım satım işlemleri güvenlidir. Bitcoin’ler şeffaf bir blok zincir yapısında tutulurken, gönderici ve alıcı kimlikleri gizlidir. Sadece “Public Key” görülebilir. Public Key, Bitcoin cüzdanınızın adresidir. Bu adrese ulaşabilmek için ise “Private Key” gereklidir. Private Key, gizli bir anahtardır. Bu anahtarı kimseyle paylaşmamak ve kaybetmemek önemlidir. Özel anahtarınızı bilen herkes, hesabınızdaki Bitcoin’lere erişebilir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin madencilik sistemi ile üretilmektedir. Bitcoin blok zincir ağı ortalama 10 dakikada bir yeni blok üretir. Yeni blok üretildiğinde son 10 dakika içinde yapılan işlemler o blok içerisine yazılır.

Blok içerisinde blok ödülü olarak üretilmiş Bitcoin ve zor bir matematik işlemi bulunmaktadır. Bitcoin ödülleri, her çıkarılan 210.000 blokta bir (yaklaşık 4 yılda bir) yarıya düşmektedir. Bu ödül miktarı şimdilerde 6.25 Bitcoine düşmüştür.

Blok içerisinde bulunan matematik işlemi zor bir bilmece gibidir. Bu bilmeceyi çözmeye çalışan kişilere madenci adı verilir.

Madencilerin diğer görevi, blok içerisindeki işlemlerin doğruluğunu kontrol etmektir. Zor matematiksel bilmeceyi çözüp ödülü alan bir kişidir ama işlemleri milyonlarca madenci onaylar. Bilmece çözüldükten sonra bir hata yok ise diğer bloğa geçilir. Diğer bloğa geçmeden önce bir önceki bloktaki bilmecenin çözümünü rastgele sayı ve tarih ile birleştirip SHA256 imza algoritması ile imzalayıp, bir sonraki bloğa eklerler.

SHA256 bir şifreleme metodudur. Bir sonraki bloğa geçen madenciler SHA256 ile gizlenmiş mesajı deneme yanılma ile çözmeye çalışırlar.

Bitcoin ağı içerisinde ne kadar çok madenci varsa bu matematiksel bilmece daha zorlaşıyor. Bitcoin üretilirken hem ağın güvenliği sağlanıyor hem de ağdaki işlemler milyonlarca bilgisayar tarafından kayıt altına alınıyor.

 

bitcoinn